Публикувано на: 4.2.2016 г.
5 начина да станеш следващата „шефка“
Въпреки че ликуваме всеки път, когато невидимата преграда за достъп на жените до високите корпоративни нива на компаниите се счупи, добре е да имаме предвид шокиращата статистика.
Днес жените представляват едва 4,8 % от главните изпълнителни директори на компаниите, класирани сред Fortune 500. Всъщност, едно скорошно проучване показва, че на работното място жените продължават да са изправени пред „по-големи бариери в израстването си и по-стръмен път нагоре към висшето ръководство.”
И все пак, едно по-оптимистично проучване показва, че бизнесите, които активно подкрепят равенството между половете при ръководните длъжности, се представят по-добре като корпорации. Данните за жените предприемачи са също толкова категорични: броят на бизнесите, притежавани от жени, се е увеличил със 75 % от 1997 г. досега (според проучване във Великобритания[1]).
Какво на практика означава това? Без значение дали се стремиш към работната титла „Мениджър“ или стартираш свой собствен бизнес, ключово е да продължиш да градиш умения и опит. Продължавай да четеш, да търсиш и учиш одобрените от експертите в сферата лидерски качества и тактики, които ще те изкачат до върха.
- Изправи се лице в лице със страховете си.
Чувала ли си го и преди: в интервюта, срещи и заседателни зали много жени са склонни да се съмняват в себе си. Вместо да избягва страховете си, Никол Уилямс, основател и главен изпълнителен директор на фирмата за кариерно консултиране WORKS, предлага по активен подход: „Притесняваш се, че нямаш достатъчно опит за по-висш пост? Ходенето на обучителни курсове или получаването на обратна връзка от ментора ти може да разреши проблема ти“, казва тя.
- Бъди естествена.
„Трябва сама да повярваш в себе си, преди някой друг да повярва в теб“, казва кариерният съветник Ашли Стал. Старай се мисията ти да идва от сърцето. „Колкото повече твоето „защо“ е свързано с нещо значимо, толкова по-устойчива ще си” казва Уилямс. И не се страхувай да бъдеш открита със своя екип — дори ако тази искреност те кара да изглеждаш уязвима. „Когато лидерите останат естествени, техният екип усеща ангажираност да показва по-добри резултати за тях”, разказва Стал.
- Развий „добро емоционално състояние“.
„Лидерите показват истинската си същност, когато реагират на провалени сделки, изгубени клиенти… дори на кафето, разсипано върху тях”, обяснява Стал. Ако избухваш по време на неизбежните възходи и падежи на бизнеса, може да предадеш вълни на паника на целия си екип.
- Остави егото си зад вратата.
Без значение какви са успехите ти, държанието на кралица е непродуктивно. „Истинският лидер прави това, което е нужно, за да се свърши работата”, казва Стал, „дори заплатата и позицията да предполагат, че задачата е много под нейното ниво.” Подходът „мога да го направя“ не само ще гарантира завършването на проектите, а и ще направи чудеса за екипния дух.
- Намирай възможности там, където другите не виждат нищо.
„Никой не е роден лидер — трябва да заслужиш тази титла”, ни казва Уилямс. Това означава усъвършенстване на бизнес нюха и фокусиране върху основното. Измисли начини, чрез които да увеличиш ефективността, да спечелиш нови клиенти, да развиеш стратегически партньорства. Гледай на неуспехите като на възможности за иновативни решения. Според Стал „това отличава големите лидери от средностатистическите служители.”
Бележка: Цитирани публикации
[1] Women in the Workplace. McKinsey&Company. 2015. http://womenintheworkplace.com/ui/pdfs/Women_in_the_Workplace_2015.pdf?v=5. Accessed October 27, 2015.
[1] The 2015 State of Women-Owned Businesses Report. American Express OPEN. 2015. http://www.womenable.com/content/userfiles/Amex_OPEN_State_of_WOBs_2015_Executive_Report_finalsm.pdf. Accessed October 27, 2015.